niedziela, 19 lutego 2012

co piją koty


oda przede wszystkim!
Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody jest bardzo istotne zarówno w przypadku ludzi, jak i psów oraz kotów. Spożywanie właściwej ilości wody pozwala uchronić naszego pupila przed przykrymi schorzeniami układu moczowego, w szczególności pęcherza i nerek. Koty są potomkami zwierząt pustynnych, co powoduje, że najchętniej pobierają wodę wraz z pokarmem; taki sposób zaopatrywania organizmu w wodę staje się problematyczny przy obecnym rozpowszechnieniu karm suchych charakteryzujących się niską wilgotnością, dlatego właściciele mruczkówmuszą zwrócić szczególną uwagę na ilość wypijanej przez pupila wody. Zwierzęta, które piją za mało mogą zapadać na schorzenia pęcherza takie jak idiopatyczne zapalenie pęcherza, kamienie i kryształy, mogą także mieć problemy z nerkami. Często niestety trudno jest zauważyć, że kot pije zbyt mało, odwodnienie objawia się w widoczny sposób, gdy jest duże, a do tego większość właścicieli raczej nie dopuści. Odwodnienie najczęściej możemy rozpoznać, gdy uniesiony delikatnie dwoma palcami fragment skóry wolno powraca do swojego naturalnego położenia, wiele kotów jednak nie ma objawów odwodnienia, a jednocześnie nie pobiera wystarczających do odpowiedniego funkcjonowania, ilości wody.

Metody zapewnienia odpowiedniej ilości płynów

W przypadku kotów mających często nawracające schorzenia pęcherza, często poleca się przejście na dietę złożoną głównie z karm wilgotnych. Podawanie mokrego pokarmu pozwala zaspokoić naturalną u kotów skłonność pobierania wody z pokarmem, jest jednak zdecydowanie najkosztowniejszą opcją. Warto o niej pamiętać w przypadku mruczków mających częste kłopoty z pęcherzem, bo niejednokrotnie jest to jedyna skuteczna terapia tych schorzeń.
Wybierając karmę mokrą, podobnie jak przy wyborze suchego pokarmu, musimy kierować się przede wszystkim dobrą jakością produktu. Wiele karm mokrych ma w składzie duże ilości zboża, czy soi, takie zdecydowanie nie są polecane, zdecydowanie najlepszą opcją są pokarmy wyprodukowane głównie ze składników mięsnych, np. BozitaAnimondaMiamorRoyal Canin. Wybór większych opakowań pozwoli natomiast obniżyć nieco koszty żywienia naszego mruczka. Warto wspomnieć, żezapewnienie dostępu do świeżej, czystej wody jest niezbędne nawet w przypadku kotów odżywiających się wyłącznie wilgotnym pokarmem.
W przypadku kotów żywionych wyłącznie lub głównie karmą suchą będziemy musieli przypilnować czy nasz mruczek pije pozostawioną w misce wodę. Dorosły kot o przeciętnej masie ciała (4-5kg) powinien wypijać 100-200ml wody na dobę. Musimy wziąć pod uwagę, że im więcej w diecie naszego pupila mięsa i karmy wilgotnej, tym niej będzie on pił. Ilość wypijanej w ciągu doby wody najłatwiej kontrolować monitorując ubywanie wody w misce. W dni niezbyt upalne, gdy woda nie paruje nadmiernie możemy w tej sposób dość dobrze oszacować ile kot wypija. Bardzo ważne jest także kontrolowanie, czy kot regularnie się załatwia. Podczas sprzątaniakuwety warto jest zwrócić uwagę na to ile razy na dobę nasz mruczek się załatwia oraz jakiej mniej więcej wielkości są pozostawiane grudki, w przypadku żwirków zbrylających. Częste oddawanie małej ilości moczu, jak i wszelkie trudności z załatwianiem, łącznie z oddawaniem moczu poza kuwetą mogą być sygnałem choroby. Zbyt obfita produkcja moczu może również wskazywać np. na schorzenia nerek lub cukrzycę.

Zachęcanie kot do picia

Sposobów na przekonanie mruczka do pobierania odpowiedniej ilości płynów może być wiele. Podstawą jest regularna wymiana wody na czystą, a także dokładne myciemisek. Koty często nie lubią zapachu chloru, dlatego dobrze jest podawać im wodę filtrowaną lub odstawić ją na jakiś czas przed podaniem, żeby zapach chloru wyparował. Zdarza się, że materiał, z którego wykonana jest miska ma znaczenie. Część kotów niechętnie pije z misek metalowych, prawdopodobnie woda nabiera w nich metalicznego posmaku, są też mruczki, które lubią pić z większych misek. W sklepach zoologicznych można obecnie dostać także specjalne fontanny, które zachęcają do picia przez nieustanny obieg wody. Wiele kotów lubi pić wodę cieknącą z kranu, fontanna może być tutaj dobrym zastępnikiem.
Kocią dietę możemy również wzbogacić o inne płyny: kocie mleczka, rosół (bez przypraw), wywary z mięsa i ryb. Bez względu na rodzaj diety oraz podawanych napojów czysta, świeża woda powinna być zawsze dostępna.

Jaka woda będzie najlepsza?

Przede wszystkim czysta i świeża! Starajmy się wymieniać wodę w misce pupila przynajmniej raz na dobę, nie zapominajmy także o umyciu miseczki. Część osóbfiltruje wodę zarówno dla siebie, jak i dla swoich podopiecznych, co może być dobrym rozwiązaniem, kotom można podawać także przegotowaną, ostudzoną wodę. Ogólnie jednak przefiltrowana woda lub odstawiona do odparowania chloru woda z kranubędzie dobra. Niektórzy są zwolennikami podawania wody mineralnej czy źródlanej, nie jest to zła opcja, ale lepiej upewnić się, czy woda, którą stosujemy nie ma zbyt dużego stężenia fosforu, magnezu, czy sodu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz